Rośliny doniczkowe, które poprawią Twoje samopoczucie

0

Chcesz szybko poczuć się lepiej? Kup sobie jedną lub dwie rośliny doniczkowe.

rosliny-domowe

rosliny-domowe-latwe-w-uprawie

Niedawne japońskie badanie wykazało, że zrobienie 3-minutowej przerwy od ekranu komputera, aby zająć się rośliną lub po prostu spojrzeć na roślinę, może pomóc zmniejszyć tętno i poziom lęku. Przebywanie w pobliżu roślin, nawet jeśli jest to tylko kaktus na biurku, przypomina nam naturę i przebywanie na świeżym powietrzu, łącząc nas ze zdrowszym stylem życia. Dowiedz się wszystkiego o  trzech roślinach doniczkowych, które są dobre dla twojego zdrowia.

Oczywiście ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest trudna w pielęgnacji roślina doniczkowa, która da Ci wiele powodów do zmartwień. Wpatrywanie się w martwą roślinę nie jest korzystne dla zdrowia psychicznego. Wymyśliliśmy więc trzy łatwe w utrzymaniu rośliny doniczkowe, które wypełnią Twój dom zielenią i pozwolą na odrobinę zaniedbania.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin doniczkowych

Na początek kilka ogólnych wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin doniczkowych:

  • Wybierz odpowiednią roślinę do warunków. Niektóre rośliny będą dobrze prosperować na słonecznym parapecie. Podczas gdy inne wolą chłodne, zacienione miejsce, więc przed zakupem sprawdź etykiety roślin.
  • Nie przesadzaj. Overwatering jest jednym z głównych zabójców roślin doniczkowych. Z reguły bardzo niewiele roślin lubi siedzieć z korzeniami w rozmokłym kompoście.
  • Unikaj umieszczania roślin w pobliżu kaloryfera, który wysuszy powietrze i upiecze rośliny.

Niezniszczalna roślina doniczkowa – lilia pokojowa (Spathiphyllum)

Elegancka i stylowa, z dużymi, błyszczącymi zielonymi liśćmi i od czasu do czasu białymi kwiatami. Lilia pokojowa jest odwiecznie popularną rośliną doniczkową. Proszę umieścić ją w jasnym, pośrednim świetle, podlać, gdy powierzchnia ziemi uprawnej będzie sucha i od czasu do czasu przetrzeć liście wilgotną szmatką, aby usunąć kurz. Użyźniaj glebę co miesiąc płynnym nawozem przeznaczonym dla roślin doniczkowych. 

Uwaga: Lilie pokojowe są toksyczne zarówno dla kotów, jak i psów, więc umieść roślinę poza zasięgiem zwierząt domowych. 

Niezniszczalna roślina doniczkowa – pająk (Chlorophytum)

Jedną z najlepszych rzeczy w pająkach jest to, że gdy już je masz, tak łatwo jest wyhodować więcej. Te mało wymagające w utrzymaniu rośliny regularnie wypuszczają długie łodygi z małymi kępkami liści na końcach. Wciśnij kępki liści do doniczek z kompostem, podlewaj je przez kilka tygodni, aż wyrosną korzenie, a następnie odetnij je od rośliny matecznej i hej, presto, masz całą rodzinę małych pająków. 

  • Pajączki lubią jasne, pośrednie światło.
  • Podlewaj je wystarczająco regularnie, aby kompost był wilgotny i podawaj dwa lub trzy razy między wiosną a jesienią płynny nawóz dla roślin doniczkowych.

Niezniszczalna roślina doniczkowa – roślina węża (Sansevieria)

Roślina węża, również dość nieuprzejmie znana jako język teściowej, jest jedną z tych trwałych roślin, które będą rosły praktycznie wszędzie. Idealnie lubi jasne, pośrednie światło, ale dobrze poradzi sobie również w warunkach słabego oświetlenia. Pozwól kompostowi wyschnąć między podlewaniami i podawaj raz w miesiącu wiosną i latem płynną odżywkę dla roślin doniczkowych rozcieńczoną do połowy.

Każdy dom potrzebuje kilku roślin doniczkowych, a w naszym centrum znajdziesz ich fantastyczną gamę. Przyjdź i odwiedź nas, aby wybrać idealną roślinę.

Dodaj komentarz