Drzewko szczęścia – wszystko, co musisz wiedzieć

0

Tronchetto della szczęście: odkryj tutaj wszystko, absolutnie wszystko, o tej niezwykłej roślinie doniczkowej, pochodzeniu, znaczeniu , zaletach , pielęgnacji , kwitnieniu , przycinaniu.

drzewko-szczescia

Kłoda szczęścia , zwana również Yucca, jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, dzięki pięknu jasnozielonych liści i łatwości pielęgnacji.

Jego botaniczna nazwa to Dracaena, należy do rodziny Aspargaceae i obejmuje wiele różnych gatunków. Najbardziej znany jest fragrans D racaena.

Kłoda szczęścia to wiecznie zielona roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Afryki, ale także Azji. Ma jeden, a czasem dwa wzniesione i pełne pnie, z których wyrastają kępki długich i spiczastych liści o jasnozielonym kolorze. Chociaż w naturze rośliny te mogą osiągnąć 10 metrów wysokości, w mieszkaniu nie przekraczają dwóch, przyrastając około 15 cm rocznie.

Choć rzadko w przypadku roślin uprawianych w mieszkaniu, może się zdarzyć, że wiosną pień szczęścia wypuszcza drobne, zebrane w kolce kremowe kwiaty, o słodkim i bardzo intensywnym zapachu.

Drzewko szczęścia: znaczenie nazwy

Naukowa nazwa Dracaena pochodzi od greckiego drakaina i oznacza „smoczycę”, ponieważ z jednego z jej gatunków pozyskuje się czerwoną żywicę zwaną „smoczą krwią”.

Z tego powodu na Wyspach Kanaryjskich dracenie przypisywano niegdyś magiczne właściwości i była używana przez alchemików i świętych ludzi do leczenia ran, oparzeń, a nawet ran i trądu. Ponadto zardzewiałe narzędzia i sprzęty były barwione „smoczą krwią”.

Zamiast tego, potoczną nazwę log szczęścia należy przypisać charakterystycznej długowieczności rośliny i zdolności do wzrostu nawet w nieprzyjaznym środowisku przy niewielkiej dbałości.

Tronchetto szczęścia: korzyści

Czy słyszałeś kiedyś o „ kompleksie chorej budowli ”?

Jest to zaburzenie, które obejmuje między innymi bóle głowy, nudności, pieczenie oczu, zmęczenie i brak koncentracji. Dzieje się tak, gdy spędzamy zbyt dużo czasu w pomieszczeniach i słabo wentylujemy.

W rzeczywistości w dzisiejszych czasach, z powodu przenikającego z zewnątrz smogu i drobnego pyłu, dymu papierosowego oraz nadmiaru detergentów, nawet powietrze w biurach czy mieszkaniach może być niezdrowe.

Drzewko szczęścia przynosi nie tylko korzyści ozdobne, ale przede wszystkim zdrowotne.
W rzeczywistości jest to jedna z roślin domowych, która może pochłaniać więcej dwutlenku węgla i zanieczyszczeń oraz pomaga w naturalnym oczyszczaniu powietrza, emitując duże ilości tlenu.
Krótko mówiąc, sprawdza się jako doskonały filtr powietrza.

Co więcej, niektóre badania medyczne przeanalizowały zdolność draceny do zmniejszania obecności szkodliwych substancji u osób z alergią.

Nie wspominając o badaniach psychologicznych, które od lat podkreślają korzystny wpływ bliskości roślin na zarządzanie i redukcję stresu.

Jak dbać o swoje drzewko szczęścia

Dracaena, podobnie jak wszystkie rośliny tropikalne, pragnie gorącego i wilgotnego klimatu.
Dbanie o swoje drzewko szczęścia jest bardzo łatwe. Po prostu upewnij się, że ma stabilny klimat zarówno latem, jak i zimą. Zalecana temperatura wynosi od 18 do 21 C°, przy wilgotności 70%.

Będąc rośliną pochodzącą z gorących krajów, ważne jest, aby nigdy nie cierpiała z powodu zimna. Dlatego jest to idealna roślina doniczkowa, a nie zewnętrzna.

  • Umieść go w bardzo jasnym miejscu w domu, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym i upewnij się, że nie jest narażony na przeciągi lub znajduje się zbyt blisko grzejnika.
  • Podlewaj ją regularnie, latem nawet co drugi dzień, aby gleba była zawsze trochę wilgotna, ale nie za dużo, ponieważ zastój wody spowodowałby gnicie korzeni. Dlatego ograniczaj podlewanie jesienią i zimą, kiedy potrzebuje mniej wody. Jeśli środowisko, w którym rośnie, jest zbyt suche, być może w bardzo gorące miesiące, możesz odparować liście.
  • Aby wyczyścić liście, wystarczy przetrzeć je wacikiem nasączonym wodą. Jeśli lubisz radę starej dobrej babci, zmieszaj wodę z mlekiem, aby liście były jaśniejsze.

Dodaj komentarz