Jak korzystać z doniczek wewnętrznych na zewnątrz
Zastanawiasz się, czy możesz przenieść doniczkę przeznaczoną do wnętrz na zewnątrz? Jest to możliwe, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać: drenaż i hydroizolacja! Oto, w jaki sposób możesz przystosować swoją donicę, aby nie została zniszczona przez warunki pogodowe panujące na zewnątrz.
Czy mogę używać sadzarki wewnętrznej na zewnątrz?
Oto kilka prostych ogrodowych zabiegów przeznaczonych dla zaradnych… To kolejne łatwe zadanie dla majsterkowiczów! Motywem przewodnim ekologicznego ogródka jest redukcja odpadów, ponowne użycie, produktów pochodzących z recyklingu i uniknięcia wycieczki do sklepu. Stąd pomysł na zmianę przeznaczenia doniczki wewnętrznej i przeniesienie rośliny z doniczką na zewnątrz.
Ale czy wszystkie donice można przenieść na zewnątrz? Nie, nie można tak po prostu. Przynajmniej nie bez pewnych korekt. Należy wprowadzić klika zmian do naszych ulubionych donic do wnętrz. Te niewielkie zmiany sprawią, że donice do użytku we wnętrzach będą się nadawały na zewnątrz bez rujnowania ich potencjału do użytku w pomieszczeniach.
Jak korzystać z doniczek wewnętrznych na zewnątrz
Możemy wybrać kilka uroczych donic o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Może są to doniczki kupione w zeszłym roku lub rok wcześniej. Mogą to być pojemniki, których nie jesteśmy pewni, czy to doniczki, które służyły jako zewnętrzne pojemniki do napojów. Mogą dalej służyć jako pojemniki do przechowywania lodu i napojów, ale możemy też wykorzystać ich potencjał i przystosować je do użytku w ogrodzie zewnętrznym.
Możemy wykorzystać sadzarki smutne i puste wydawać by się mogło nikomu niepotrzebne. Wiemy, że możemy dać im drugie życie, chcemy je do czegoś wykorzystać, przecież nie chcemy kupować kolejnych pojemników i roślin do wnętrz. Mamy już dość tego, co dzieje się na dworze i nie chcemy na zimę przenosić donic z roślinami do wnętrz. Możemy więc zaktualizować sadzarkę, aby nadawała się do użytku na zewnątrz.
Wreszcie możemy pochwalić się zdjęciem pierwszej rośliny, którą w niej umieściliśmy, rośliną, którą jesienią zdecydowaliśmy się przenieść do stojącej donicy, ponieważ urosła i zrobiła się duża i wspaniała, może to być Alokazja wentii – ucho słonia. Odcięte ucho słonia przetrwa zimę i będziemy znowu je posadzić do większej donicy na zewnątrz w kolejnym sezonie.
Oto, co będzie nam potrzebne do modernizacji donic:
- Wiertło małe i duże
- Ziemia doniczkowa
- Okulary ochronne
A oto jak używać doniczek wewnętrznych na zewnątrz!
Krok 1: Uszczelnij porowate elementy drewniane
Uszczelnij porowate części donic drewnianych, takich jak nogi, ma to zasadnicze znaczenie dla ich długowieczności. Kilka warstw sprayu chroniącego przed wodą konserwuje drewno, a donice będą wyglądały jak nowe.
Drewniane doniczki wymagają okresowej konserwacji i zabezpieczenia przed szybkim niszczeniem w zewnętrznych warunkach atmosferycznych. Spray trochę przyciemnia kolor, ale to dobrze. Pomaga to zobaczyć, gdzie został rozpylony, a także nada drewnu ładny, bogaty odcień.
Zwykle nogi donicy łatwo się odkręcają. Można łatwo je postawić do góry nogami chociażby na podjeździe i nałożyć kilka warstw lakieru w aerozolu. Te materiały działają cuda na różnych powierzchniach, więc jest to dobre przybory do trzymania w domu w zestawie narzędzi do konserwacji. Wersja w aerozolu ułatwia aplikację na pionowych powierzchniach.
Krok 2: Wywierć otwór drenażowy lub dwa
Drenaż jest absolutnie niezbędny w przypadku donic zewnętrznych. To dlatego, że nie możesz kontrolować warunków na zewnątrz, tak jak możesz to robić w pomieszczeniach. W pomieszczeniu można po prostu podlewać rośliny oszczędnie, aby uniknąć przelania i problemów z gniciem korzeni. Jedna ulewa może z łatwością zalać roślinę, jeżeli donica nie będzie miała otworu drenażowego.
Jeśli jest to wisząca doniczka , ciężar wody i gleby może ją złamać. To żenujące, ale na początku mojej przygody z roślinami i ogrodnictwem starałem się wystawić pomysłową donicę bez otworów drenażowych na zewnątrz. Nic dziwnego, że odłamała się i spadła na ziemię po pierwszej ulewie.
Jakiego rodzaju wiertła należy użyć do wywiercenia otworu w doniczce?
Zależy to w dużej mierze od materiału, w którym wiercisz. Jeśli wiercisz w ceramice lub szkliwionym pojemniku, możesz rozważyć użycie wiertła do kamienia. Możesz również rozważyć końcówkę do płytek, taką jak do wiercenia otworów w płytkach ściennych na których wieszamy półki.
Nie zawsze jesteśmy do końca pewni, z jakiego materiału jest wykonana doniczka. Może to być jakaś żywica, z której zwykle są wykonane wiszące donice, które mamy na zewnątrz. Możemy spróbować wywiercić otwór zwykłym wiertłem, największym, jakie mamy. Używamy również tego wiertła do wywiercenia otworów w dnie plastikowych donic.
Musimy być przygotowani na niespodzianki, jeśli napotkamy opór lub zauważymy jakiekolwiek pęknięcie, natychmiast przestajemy wiercić, zanim rozbijemy pojemnik. Zawsze jest pewne ryzyko, ale się opłaca! Przy powolnym, stałym nacisku w końcu zrobimy dziurę. Zajmie nam to kilka minut, ale w końcu uzyskamy oczekiwany efekt. Z kolejnymi otworami postępujemy podobnie.
Krok 3: Sadzimy rośliny!
Kiedy nasze doniczki są gotowe to możemy przystąpić do sadzenia. Możemy posadzić roślinę węża, którą mamy zwykle w domowym biurze, dracenę, a także kilka wspaniałych różnych sadzonek, które możemy ukorzenić w wodzie. Gdyby donice były przeznaczone do pomieszczeń to zwykle używamy dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej, nawet soczystej mieszanki.
Ponieważ gleba na zewnątrz zwykle wysycha szybko, to zdecydowanie musimy użyć zwykłej mieszanki doniczkowej z odrobiną perlitu dodanego do drenażu. W ten sposób w bardzo upalne dni donica zatrzyma trochę wilgoci.
A teraz możemy posadzić drzewko szczęścia (grubosz). Zachowując wszystkie przedstawione warunki mamy pewność, że znakomicie będzie prezentować się w Twoim domu.
Warto przeczytać!