Doniczki i donice – pomysł na ich aranżację

1

Przynajmniej od niekończącego się trendu miejskiej dżungli, każdy ma je w domu: doniczki na kwiaty! Jako dom dla monstery, kaktusa i innych, są one używane jako stylowy i praktyczny dodatek do domu. Niezależnie od tego, czy wisi w wiszącym koszu, jako mała kolekcja na parapecie lub jako przyciągająca wzrok palma w salonie.

donice-i-doniczki-w-naszym-salonie

Doniczka stała się integralną częścią naszego domu! Od praktycznej doniczki z terakoty po element dekoracyjny: na stronie znajdziesz kreatywne pomysły na projekty wszystkich donic. Czerp inspirację od członków naszej społeczności i dziel się swoimi stylami doniczek z innymi miłośnikami roślin!

Prawie każdy z nas ma je w domu – kwiaty. Doniczka, która pasuje do wnętrza, a jednocześnie nie spycha wizualnie swojego mieszkańca na drugi plan, to po prostu jego część! W przeciwieństwie do sadzarek, hodowane są tu rośliny z korzeniami, które potrzebują gleby. Dlatego sadzarka powinna być wodoodporna, aby zapobiec wyciekom podczas podlewania roślin.

Sadzarka, doniczka czy osłonka?

Doniczki często określa się mianem osłonki, gdy zakrywają plastikowy kubek, w którym umieszcza się roślinę i korzeń. Gleba i okruchy znikają tak sprytnie i nie są już zauważalne.

Cachepoty są często wykonane z tworzywa sztucznego lub ceramiki, ponieważ materiały są wodoodporne po obróbce i dlatego nie ulegają uszkodzeniu podczas podlewania. Szczególnie w mniejszych rozmiarach donice ceramiczne zapewniają solidne oparcie, ponieważ ze względu na materiał ważą więcej. Na zewnątrz, w ogrodzie lub na patio, mały cachepot może wytrzymać silne podmuchy wiatru. Jeśli jednak się przewrócą, pękną szybciej niż ich plastikowe odpowiedniki. Metalowa doniczka to nowoczesna alternatywa dla doniczki lub osłonki.

Doniczka z podkładką czy bez – oto jest pytanie!

Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, oprócz doniczki powinieneś użyć ochronnego spodka. Szczególnie w pomieszczeniach warto umieścić plastikową lub ceramiczną podstawkę pod doniczkę. Ponieważ wiele donic ma na dole otwór do odprowadzania wody kwiatowej. Odpływająca woda zostaje złapana przez podkładkę. Ta zasada dotyczy używania doniczek wewnątrz – z podstawkiem można łatwo uniknąć kałuż, zacieków czy spuchniętych parapetów.

Doniczki kwiatowe w koszach podwieszanych

Donice nie zawsze muszą być stawiane na podłodze. Zwłaszcza, gdy na podłodze nie ma wystarczająco dużo miejsca, pomocne mogą być wiszące kosze. Kwiaty i rośliny można przymocować na dużych wysokościach w kolorowych wiszących koszach. Wiele z tych rozwiązań oferuje znacznie więcej, niż sugerowałaby ich pierwotna funkcja. Co powiesz na przykład na wiszącą nad głową doniczkę z kwiatami? A może z doniczkami ze zintegrowanym oświetleniem, które służą również jako oświetlenie ogrodowe?

Okrągłe lub kwadratowe, z dodatkową funkcją lub bez – donice są elementem dekoracji i sprawiają, że Twój dom staje się bardziej przytulny! Zainspiruj się pomysłami na dekorowanie i projektami naszej społeczności!

1 thought on “Doniczki i donice – pomysł na ich aranżację

Dodaj komentarz