Wyspa kuchenna – siedem inspirujących aranżacji!

0

Wyspa kuchenna. Słowo klucz, które wyzwala marzenia o wygodzie, pięknie, wspólnych działaniach kulinarnych i towarzyskich. To miraż o przyjaznej, dostępnej i funkcjonalnej przestrzeni.

wyspa w kuchni

Wyspa kuchenna może pełnić wiele funkcji – od powiększenia przestrzeni roboczej poprzez przechowywanie, gotowanie, spożywanie posiłków, urządzanie przyjęć czy prowadzenie domowego biura. Dziś pokażemy siedem inspirujących pomysłów na wykorzystanie tego niezwykle funkcjonalnego elementu w projektowaniu osobnych i otwartych kuchni do salonu.

Wyspa kuchenna to zwykle centrum, wokół którego toczą się wszystkie kluczowe czynności związane z przygotowywaniem posiłków. Dotyczy to zarówno wysp umieszczonych w kuchni, jak i w otwartym salonie połączonym z kuchnią.

Wyspa w kuchni otwarta na salon zaprasza do wspólnych aktywności kulinarnych i towarzyskich. Nie musimy rozstawać się z rodziną ani gośćmi na minutę, aby przygotować i podać drobne rzeczy. Rozmowa może pójść gładko.

Wyspa kuchenna to zazwyczaj wyrazista bryła, która zwraca uwagę i nadaje charakteru całej kuchni. Styl nie jest obojętny przy aranżacji salonu otwartego na kuchnię – dlatego jego front musi być starannie zaprojektowany, aby podkreślić stylistykę salonu.

Gotowanie na wyspie

1.    Prawie samowystarczalna wyspa

Jeśli lubimy minimalizm i dysponujemy dużą przestrzenią, możemy sobie pozwolić na  dość nietypowe zastosowanie wyspy, która będzie jedynym blatem w kuchni. Odpowiednio dobrany rozmiar tego mebla pozwoli na postawienie na nim płyty grzewczej i zlewozmywaka, a reszta blatu asygnuje wystarczająco dużo miejsca do przygotowywania posiłków. Do zagospodarowania pozostaje oczywiście miejsce pod stołem – spokojnie zmieści się w nim system segregacji odpadów, zmywarka i szafki na wszystko, co musi być pod ręką.

Pozostałą przestrzeń pod ścianami można wykorzystać jako duży schowek do gotowania i serwowania potraw, a także spiżarnię na zapasy żywności. Znajdzie się też miejsce na piekarnik i zabudowaną lodówkę z zamrażarką. Im prostszą formę będą miały meble, tym lżejszy efekt wizualny uzyskamy.

Jeśli chcemy nadać kuchni szczególnego wyrazu, pomyślmy o efektownym akcencie dekoracyjnym, który nie zaburzy czystego, ascetycznego charakteru wnętrza. Rozważmy płytki ceramiczne w tym samym odcieniu kolorystycznym co meble. Jeśli efektownie wykończymy nimi jedną ścianę kuchenną i bok wyspy, efekt będzie piorunujący.

2.    Wyspa w kuchni z jadalnią

Przebywamy w jasnych i przestronnych klimatach. Weźmy pod uwagę kuchnię z wyspą oraz jadalnię, gdzie pod ścianą ustawimy lodówkę, zlewozmywak, zmywarkę, szafkę na odpady oraz wiszące, szklane półki. Na wyspie wygodnie ustawimy płytę grzewczą, piekarnik i masę pojemnych szuflad.  Stosując ten fortel zdobędziemy dodatkowe miejsce do przechowywania. W codziennym życiu docenimy bliskość talerzy, sztućców, serwetek, świec, wazonów, szklanek i innych rzeczy, które uprzyjemnią rozmowę przy stole. Możemy mieć to wszystko na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie będzie to sprytnie ukryte.

Jeśli chodzi o zastosowanie kolorów, faktur i wzorów, w takiej kuchni z jadalnią i wyspą mamy spore pole manewru – musimy jednak pamiętać, aby całość ze sobą współgrała.

3.    Klasyczna wyspa w industrialnym mieszkaniu

Klasyczna wyspa z funkcją gotowania sprawdzi się nie tylko w tradycyjnych kuchniach, ale również w modnych, industrialnych przestrzeniach. Rzućmy okiem na otwartą kuchnię na poddaszu. Oprócz jednej wysokiej szafki z piekarnikiem i ekspresem do kawy, wszystkie schowki umieszczono pod blatami – pod ścianą i pod blatem wyspy. Otwarta ściana otwartych półek zamyka aranżację od góry.

Prosty stół-konsola na metalowej konstrukcji z drewnianym blatem styka się bezpośrednio z wyspą. Różnica wysokości kuchni i blatu wyznacza granicę między gotowaniem a jedzeniem. Tak ciekawe rozwiązanie umożliwia błyskawiczne podanie jedzenia.

Surowe drewno frontów mebli dobrze komponuje się z białą cegłą na ścianie i dużymi, surowymi szarymi płytkami na podłodze. W tej samej szarej kolorystyce możemy również zamknąć boki wyspy oraz wysokie szafki. Okap kuchenny nad płytą grzewczą w wysokim industrialnym wnętrzu nie przytłacza wnętrza. Całość jest prosta, lekka i niezwykle funkcjonalna.

4.    Wąska wyspa z funkcją gotowania i… oddzielania

Choć normy projektowe dla wysp kuchennych z funkcją gotowania lub zmywania mówią, że powinny być one odpowiednio długie (co najmniej 200 cm) i szerokie na około 100 cm , można spróbować własnych rozwiązań. Jeśli zastosujemy dwu-panelową płytę montowaną wzdłuż wyspy, możemy radykalnie zmniejszyć szerokość wyspy. W projektowanej kuchni połączonej z jadalnią i salonem, wąska wyspa delikatnie ustala funkcjonalny podział przestrzeni.

To rozwiązanie idealnie sprawdza się w aranżacjach typu soft loft. Całe wnętrze ma przestrzenny, otwarty charakter, a jednocześnie wszystkie jego funkcje są precyzyjnie określone.

Zmywa się na wyspie

5.    Drewniana wyspa z funkcją umywalki

Mycie się na wyspie to dobry pomysł. To wyspa, na której najczęściej brudzą się talerze z jadalni. Możemy je łatwo wypłukać i umieścić w zmywarce pod blatem wyspy (lub od razu umyć). W zlewie na wyspie szybko przygotujemy również owoce, warzywa i inne składniki, nie tylko na sałatkę. Blat pozwoli na sprawne przeprowadzenie wszelkich czynności przygotowawczych oraz efektywne wydawanie potraw.

Drewniane blaty wnoszą do wnętrza ciepło i przytulność. Warto łączyć je z drewnianymi stolarkami okiennymi, półkami, blokiem na noże oraz lekką, nie nachalną bielą płytek i frontami mebli – w ten sposób zyskamy nieocenioną spójność stylistyczną. Część blatu wyspy, ta bez szafek pod spodem, idealnie sprawdzi się jako stół śniadaniowy z błyskawiczną przekąską w ciągu dnia. Może również pełnić funkcję domowego mini-biura

Wyspa-blat w kuchni otwartej na salon

Blat wyspowy to mebel, który jak każdy inny łączy przestrzeń kuchni i salonu, a jednocześnie zgrabnie emanuje obiema funkcjami. Jednoznacznie oddziela roboczą część kuchenną od pozostałej części salonu.

Z pewnością wyspa kuchenna najlepiej prezentuje się i funkcjonuje na dużej przestrzeni – jednak przy zachowaniu odpowiednich proporcji i wyłączeniu płyty grzewczej oraz zlewozmywaka można pokusić się o zastosowanie jej także w pomieszczeniach o nieco skromniejszych gabarytach. Wyspie należy powierzyć dodatkowe funkcje. Oprócz tego, że jest tradycyjnym stołem do pracy, może być również stołem jadalnym, barkiem i biurkiem – dostosowując się do aktualnych potrzeb mieszkańców i gości.

6.    Blat wyspowy jako łącznik między kuchnią a salonem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet sofa czy kanapa przylegały do ​​kuchennej wyspy. To dość ekscentryczne rozwiązanie, które jednak może mieć swoich zwolenników w mniejszych mieszkaniach. W takich wnętrzach blat wyspowy może pełnić funkcję stołu. Jeśli skłaniasz się ku takiemu rozwiązaniu, zadbaj o to, aby kształt wyspy i jej kolor nie przytłaczały pomieszczenia. Czysta biel wyspy i frontów mebli oraz jasne ściany z wyraźnym i lekkim motywem geometrycznym jednocześnie potrafią zdziałać cuda. Podobnie jak oszczędnie zastosowane ciemne akcenty wystroju. Takie układy aranżacyjne skutecznie tworzą iluzję powiększenia przestrzeni.

7.    Blat wyspowy – trzy w jednym

Podobnie jak w omówionym powyżej przykładzie, tak i tutaj drewniany blat kuchenny pełni kilka funkcji jednocześnie. Kiedy jest czas gotowania – to zwykły, podręczny blat. Kiedy przychodzi czas, aby zasiąść do posiłku – staje się wygodnym stołem. A kiedy trzeba odrobić lekcję, poczytać gazetę czy odpowiedzieć na maile – niepostrzeżenie zamienia się w wygodne biurko, wyposażone w półki. Jeden mebel, a ile możliwości!

Oczywistą rzeczą jest, aby wygląd takiej wyspy spójnie łączył się z wystrojem całej przestrzeni. Ceramiczny parkiet na podłodze i jednej ze ścian idealnie współgra z surowym drewnem blatu wyspy nie kłóci się z płytkami w postaci szarej cegły umieszczonymi między szafkami kuchennymi.

Dodaj komentarz