Pomysł na patio i taras ogrodowy

0

Zwykle ogrody zarówno duże, jak i małe, od ogrodów miejskich po wiejskie sielanki, mają tarasy. Niezależnie od tego, czy wolisz bujną, wypełnioną roślinami oazę, czy elegancki, minimalistyczny pokój ogrodowy, możesz dostosować patio do swojego stylu życia.

taras

taras i odnice

Niezależnie od tego, czy jest to płyta chodnikowa, czy taras.  Nasza redakcja ogrodnicza dzieli się swoimi wskazówkami dotyczącymi tarasów ogrodowych.

Zaplanuj przestrzeń na tarasie

Pierwszym krokiem do transformacji patio jest uporządkowanie istniejącej przestrzeni. Wyrzuć stare doniczki i zepsute pojemniki, zamieć taras i przytnij zarośnięte krzewy lub rośliny, które wiszą nad przestrzenią. Daj sobie pustą przestrzeń, a następnie cofnij się i wyobraź sobie elementy, które chcesz w odnowionej przestrzeni, od siedzenia po przechowywanie.

Meble ogrodowe

Priorytetem będzie miejsce do siedzenia, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości zestaw bistro, który można złożyć, gdy nie jest używany (wypróbuj stylową kolekcję) lub rattanowy zestaw do rozmów z dwoma krzesłami i stolikiem kawowym. Pojemnik ze sklepu może pełnić funkcję stołka lub możesz wybrać zewnętrzną szafkę, taką jak drewniana. Więcej pomysłów znajdziesz w galerii handlowej mebli ogrodowych.

Donice i doniczki

Aby uzyskać schludne, minimalne przestrzenie, wybierz dopasowane do siebie doniczki i pojemniki z podobnych materiałów i kolorów. Donice z długimi korytami, takie jak stalowe zapewniają efektywne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli masz taras na dachu, to donice z włókna poliestrowego są lekkie i wszechstronne. Wysoka donica o wąskim profilu stanowi elegancki kontrapunkt dla niższych ustawień. Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd, wybierz gamę doniczek o różnych rozmiarach i kształtach z aluminium, ocynkowanej stali lub laminatu.

Sprytne sadzenie

Nie wstydź się sadzić dużych okazów na swoim patio. Jedna lub dwie rośliny na dużą skalę mogą dawać iluzję przestrzeni, więc wybierz odważne, architektoniczne rośliny wiecznie zielone do całorocznej, niewymagającej konserwacji konstrukcji. Dobrym pomysłem jest krasnolud Pinus mugo lub kolczaste formium, takie jak „Jester”. Aby uzyskać inny wygląd, wybierz przyciętą zatokę lub Phillyrea angustifolia , a jeśli masz osłonięte miejsce, spróbuj drzewa oliwnego. Jednym z najlepszych drzew na doniczkę jest klon japoński ( Acer palmatum ), a prawdziwym zwycięzcą jest odmiana 'Sango-kaku’, z młodymi, koralowoczerwonymi gałęziami i drobno pociętymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na złocistożółte. Posadź swoje drzewo delikatnymi epimedium, jeśli jesteś w cieniu, lub erigeronem, jeśli jesteś w słońcu; oba spadną na brzeg donicy, aby zmiękczyć krawędzie.

Dodaj komentarz