Ogród, ale jaki?
Ogród może być wizytówką domu – to zdanie powtarza się prawie przy każdym zagadnieniu związanym z aranżacja przestrzeni wokół obiektu. Ważna jest tu partykuła „może” – oznacza, że ogród nie musi być ozdobą domu, a wręcz przeciwnie – może go szpecić. Wszystko zależy od tego, jaki jest ten ogród.
Jak zagospodarować ogród?
Pierwsza decyzja, jaka powinna zapaść w kwestii ogrodu to wybór stylu. Rodzaj ogrodu powinien pasować do charakteru domu, do jego wyglądu, do panujących warunków glebowych i klimatycznych. Jedni właściciele wiedzą od razu czego chcą i mają konkretną wizję. Być może tylko ją wymarzyli, a być może poczytali, podpatrzyli, zasięgnęli informacji. Drudzy bez wahania skorzystają z oferty firm, które świadczą usługi projektowanie ogrodów i zdadzą się na ich porady. Kolejni nie mają konkretnego planu, zdają się na przypadek, eksperyment, co się spodoba tu kupią i zasadzą, może przeżyje. Najwybitniejsi projektanci i ogrodnicy nie pomogą jednak ogrodowi, jeżeli zostanie on pozostawiony sam sobie.
Codzienna pielęgnacja ogrodów
Przyroda nie stoi w miejscu i ogród każdego dnia ulega zmianom. Tu wyrośnie trawa, tam chwasty, tam samosiejki, mech wedrze się na płyty chodnikowe, a woda w oczku wodnym zacznie przybierać nieciekawą barwę. Roboty jest cała masa. Ci, którzy uwielbiają „grzebanie się w ziemi” problemu mieć nie będą – pielęgnacja ogrodów w takim wypadku jest czystą przyjemnością. Ci, którzy od pracach w ziemi stronią albo utrzymanie ogrodu zlecą zewnętrznej firmie albo pozwolą ogrodowi powoli niszczeć i zarastać. Ogród mieć – to nie sztuka. Sztuką jest go utrzymać, by wyglądał tak, jak w dniu założenia. To wymaga systematyczności działań.
Jakie czynności pielęgnacyjne?
Do czynności, które należy wykonywać regularnie należy podlewanie, koszenie trawy, usuwanie zanieczyszczeń, pozbywanie się chwastów, przycinanie gałęzi, chowanie lub zabezpieczenie mebli ogrodowych narażonych na działanie promieni słonecznych, osłona roślin przed mrozem, wymiana filtra w oczku.
To zaledwie część działań, które należy przeprowadzać, by ogród był piękny przez cały czas. Nie ma ogrodu, który nie wymagałby włożenia pracy i wysiłku – nawet w kamiennym ogrodzie japońskim trzeba od czasu do czasu kamyki od nowa zagrabić, by przypominały morskie fale. Jeśli więc ktoś nie lubi prac w ogrodzie i wie, że nie będzie ich prowadził, i wie również, że z różnych względów pielęgnacji nie zleci podmiotom zewnętrznym, powinien zastanowić się nad prostym ogrodem, z roślinnością nie wymagającą chodzenia przy niej. Lepiej mieć koło domu np. zadbaną kępę iglaków niż nieujarzmiony busz.
— Artykuł sponsorowany —
Podobne tematy