Podciąganie kapilarne – czym jest?

Wilgoć to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli nieruchomości. Chociaż najczęściej dotyczy on starszych obiektów budowlanych, to nie oszczędza także nowych, niewłaściwie zaizolowanych budynków. Jedną z najczęstszych przyczyn zawilgocenia ścian jest podciąganie kapilarne. Czym jest podsiąk kapilarny? Dlaczego stanowi zagrożenie dla budynków i ich użytkowników? I czy można skutecznie i trwale zahamować ten proces? Odpowiedzi na te pytania (i nie tylko) znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest podciąganie kapilarne?
Podciąganie kapilarne to naturalne zjawisko fizyczne, polegające na przenikaniu wilgoci z gruntu do materiałów budowlanych o kapilarno-porowatej strukturze, jak cegła czy beton. Siły kapilarne powodują, że woda przemieszcza się ku górze – wbrew sile grawitacji. Nie da się uniknąć kontaktu budynku z wodami gruntowymi i opadowymi, jednak można zapewnić mu skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem wody i wilgoci poprzez zadbanie o odpowiednią hydroizolację.
Jak rozpoznać problem podciągania kapilarnego?
Istnieje kilka charakterystycznych objawów – widocznych lub odczuwalnych, które mogą wskazywać na to, że problem zawilgocenia murów wskutek podciągania kapilarnego osiągnął już zaawansowany poziom. Należą do nich:
- mokre plamy na dolnych partiach ścian,
- odpadające tynki, farby, tapety i listwy przypodłogowe,
- wykwity solne, czyli białe, proszkowe osady na powierzchni ścian,
- zapach stęchlizny unoszący się w pomieszczeniach,
- nieprzyjemny chłód, mimo ogrzewania wnętrz,
- czarne i brązowe plamy wskazujące na rozwój grzybów i pleśni.
Jeśli zauważyłeś takie objawy w swoim domu, warto jak najszybciej skonsultować się z firmą specjalizującą się w osuszaniu budynków i odtwarzaniu hydroizolacji, która po zidentyfikowaniu przyczyny wilgoci zaproponuje optymalne działania.
Dlaczego podciąganie kapilarne jest groźne?
Wilgoć podciągana przez mury z gruntu ku górze, coraz wyżej i wyżej, niesie za sobą szereg zagrożeń – dla konstrukcji budynku, jego użytkowników i ich budżetu. Po pierwsze, podciąganie kapilarne powoduje stopniową degradację materiałów budowlanych. Niszczeniu ulegają wnętrza i poważnie osłabiona zostaje stabilność konstrukcji. Po drugie, wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi, szczególnie zmagających się z alergiami wziewnymi. Długotrwałe przebywanie w mocno zawilgoconych pomieszczeniach może prowadzić do chorób układu oddechowego, alergii i chorób reumatycznych oraz nasilać istniejące objawy. Po trzecie, uczucie chłodu spowodowane dużą wilgocią obniża komfort cieplny, co zwykle zmusza użytkowników do podkręcania grzejników, windując rachunki za ogrzewanie.
Jak zatrzymać podciąganie kapilarne?
Gdy przyczyną zawilgocenia murów jest podciąganie kapilarne, dobór metody zaradczej należy dopasować do:
- stopnia zaawansowania zawilgocenia murów,
- stanu technicznego budynku,
- warunków gruntowo-wodnych,
- sposobu posadowienia budynku.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem ekspertów-praktyków na temat metod pozwalających skutecznie powstrzymać zjawisko podciągania kapilarnego:https://mphkapilar.pl/podciaganie-kapilarne-czym-jest-skad-sie-bierze-i-jak-je-zatrzymac/.
Iniekcja krystaliczna zahamuje podciąganie kapilarne?
Iniekcja krystaliczna uznawana jest za najlepszą obecnie metodę osuszania zawilgoconych murów i odtwarzania właściwej hydroizolacji budynku. Wykazuje udowodnioną w testach skuteczność w odtwarzaniu izolacji poziomej. Bariera ta odcina fundamenty od reszty elementów konstrukcji, gwarantując niezawodne i bezterminowe zablokowanie podciągania kapilarnego. Pod względem efektywności walki z podsiąkiem kapilarnym, jest to metoda na ten moment bezkonkurencyjna.
Więcej o technologii iniekcji krystalicznej możesz przeczytać na stronie:https://mphkapilar.pl/iniekcja-krystaliczna-najskuteczniejsza-metoda-osuszania-scian/.
Jak zapobiec problemom z wilgocią w przyszłości?
O solidną hydroizolację i izolację termiczną fundamentów należy zadbać już na etapie projektowania i budowy domu. Przejmując we władanie stary budynek, w którym izolacja nie była wykonana prawidłowo lub wcale albo uległa naturalnemu zużyciu, warto od razu skonsultować się z profesjonalistami w dziedzinie hydroizolacji.
Więcej o tworzeniu i odtwarzaniu izolacji fundamentów możesz przeczytać na stronie:https://mphkapilar.pl/izolacja-fundamentow-jak-zrobic-to-poprawnie/.
— Artykuł sponsorowany —