Kompletny przewodnik po izolacjach natryskowych

0
aplikacja pianki natryskowej

Z roku na rok izolacje natryskowe zdobywają coraz większą popularność i są częściej wybierane przez klientów. Ich największym atutem są doskonałe właściwości izolacyjne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową i poszukujesz dodatkowych informacji na ten temat, ten poradnik jest stworzony właśnie dla Ciebie!

Izolacja natryskowa – czym właściwie jest?

Izolacja natryskowa z użyciem pianki poliuretanowej uznawana jest za nowoczesną, a zarazem skuteczną i łatwą metodę docieplenia domu lub poddasza. W praktyce wygląda to tak, że dwa aktywne składniki pianki (poliol i izocyjanian) są zaciągane przez pompy do węża. Agregaty malarskie to urządzenia, do których podłączone są węże, a mieszanie odbywa się w pistolecie natryskowym. Pistolet wyrzuca piankę bezpośrednio na daną powierzchnię. Po wyrzuceniu pianki poliuretanowej z  dyszy pistoletu, jej objętość gwałtownie wzrasta kilkukrotnie, tworząc jednolitą i trwałą warstwę izolacyjną o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych oraz hydroizolacyjnych.

Zalety i wady izolacji natryskowej

Izolacja natryskowa jest jedną z najszybszych metod izolacji budynków. Sam proces jest stosunkowo prosty, ale najlepiej jest zatrudnić fachowca z odpowiednim doświadczeniem, co przełoży się na profesjonalne wykonanie pracy. Metodą tą można docieplić praktycznie cały dom, w tym mostki termiczne (okna, drzwi, ściany, poddasza, fundamenty).

izolacja_natryskowa

Zalety pianki PUR

  • Lekkość: Pianka jest bardzo lekka, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku ocieplania poddaszy.
  • Skuteczność: Efektywnie zabezpiecza zarówno przed zimnem, jak i ciepłem.
  • Wszechstronność: Może być stosowana na prawie każdej powierzchni.
  • Szybkość montażu: Montaż jest szybki i stosunkowo niedrogi.

Wady Pianki PUR

  • Palność: Pianka jest podatna na zapłon, co odróżnia ją od wełny mineralnej.
  • Kontrola aplikacji: Trudno jest skontrolować, czy została równomiernie rozłożona.

Pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa

Pianka poliuretanowa występuje w dwóch głównych typach: otwartokomórkowej i zamkniętokomórkowej.

Pianka otwartokomórkowa

Pianka otwartokomórkowa jest lżejsza i tańsza niż zamkniętokomórkowa. Ma strukturę gąbki i jest paroprzepuszczalna, co pozwala podłożu oddawać wodę, dzięki czemu nie rozwijają się grzyby. Nie jest nasiąkliwa.

Pianka zamkniętokomórkowa

Pianka zamkniętokomórkowa wyróżnia się większą wytrzymałością oraz lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jest cięższa i droższa niż pianka otwartokomórkowa. Najlepiej nakładać ją na suche podłoże. Najczęściej używana jest do zewnętrznych systemów izolacji.

Ocieplanie pianką poliuretanową

Izolacja domu pianką poliuretanową to doskonałe rozwiązanie, które oferuje wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość stosowania tego ocieplenia na starych konstrukcjach, dzięki czemu można skutecznie zaizolować nawet dość stare i mało szczelne budynki. Podczas izolacji można wybrać różną grubość warstwy pianki. Im grubsza warstwa, tym lepsze zdolności izolacyjne, ale i wyższe koszty.

Najbardziej efektywne ocieplanie

spray-foam-insulation-pianka-natryskowa

Za najbardziej skuteczne ocieplanie pianką poliuretanową uznaje się wtedy, gdy warstwa jest wyższa niż 17 cm. Istnieją jednak miejsca, gdzie wystarczy nałożyć tylko 10 cm pianki, oraz takie, gdzie potrzebna jest warstwa aż 30 cm. Wszystko zależy od konstrukcji budynku oraz potrzeby izolacji mostków termicznych.

Etapy aplikacji pianki PUR

Aby izolacja była trwała i zachowała swoje właściwości przez długie lata, należy zwrócić uwagę na trzy etapy pracy.

Etap 1: Przygotowanie podłoża

Polega na kontroli przegrody i zabezpieczeniu powierzchni, których nie chcemy pokrywać pianką. Ważne jest sprawdzenie poziomu wilgotności podłoża oraz jego czystości. Jeżeli podłoże jest tłuste lub zabrudzone, izolacja może nie osiągnąć wysokiego poziomu przyczepności.

Etap 2: Sprawdzenie urządzenia

Polega na szczegółowym sprawdzeniu urządzenia oraz ustawieniu wszystkich jego parametrów (ciśnienia i temperatury). Kolejnym krokiem jest wymieszanie składników pianki zgodnie z instrukcją producenta.

Etap 3: Aplikacja pianki

Polega na właściwej izolacji natryskowej za pomocą pistoletów i agregatów. Piankę nanosi się na wybraną powierzchnię w warstwie o odpowiedniej grubości. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nałożyć kolejną, aż do momentu osiągnięcia docelowej grubości.

Koszt izolacji natryskowej

Na cenę izolacji natryskowej wykonywanej za pomocą pianki PUR wpływa wiele czynników, takich jak koszt samego produktu, miejsce wykonywania prac, ilość oraz grubość warstwy izolacyjnej. Cena zależy od tego, ile pianki zostanie zużyte. Przy nakładaniu warstwy o grubości od 10 do 17 cm, koszty mogą oscylować między 40 a 60 złotych za metr kwadratowy. Grubsze warstwy są odpowiednio droższe.

Trwałość izolacji natryskowej

Efektywność warstwy izolacyjnej oraz trwałość pianki PUR zależy od jakości wykonania. Jeśli prace wykona doświadczony fachowiec, można być pewnym trwałego i przyzwoitego efektu. Właściwości pianki poliuretanowej nie zmieniają się z upływem czasu, co oznacza, że nawet po kilku latach będzie posiadała te same właściwości, co w momencie aplikacji.

Warto postawić na fachowców

Przy ocieplaniu natryskowym za pomocą pianki PUR warto korzystać z doświadczenia fachowców. Na rynku jest wiele firm oferujących takie usługi, zarówno stricte zajmujących się natryskiem piany, jak i tych oferujących sprzedaż akcesoriów do nakładania pianki. Doświadczona firma powinna posiadać wielu przeszkolonych pracowników, którzy wykonają swoją pracę profesjonalnie, wybierając odpowiednie rodzaje pianki poliuretanowej do danego rodzaju ocieplenia.

Podsumowanie

Pianka natryskowa i jej zastosowanie do izolacji stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod dociepleń. Ta metoda jest niezwykle szybka i skuteczna, choć, jak każda inna, ma również pewne wady. Jeśli rozważasz takie docieplenie, ale masz wątpliwości, warto postawić na renomowaną firmę oraz doświadczonych specjalistów. Odpowiedni wybór z pewnością przełoży się na bardzo dobre efekty, a Ty będziesz cieszyć się ciepłym i dobrze zaizolowanym domem przez wiele lat.

Podobne tematy

Dodaj komentarz