Donice z polietylenu

Co to jest polietylen PE i do czego służy?

Polietylen to termoplastyczny polimer o zmiennej wartości krystalicznej, który ma szerokie zastosowanie w zależności od rodzaju typu. Jest to jedno z najczęściej produkowanych tworzyw sztucznych na świecie, którego produkuje się rocznie całe dziesiątki milionów ton. Proces komercyjny (katalizatory Zieglera-Natty), dzięki którym PE odniósł taki sukces, został opracowany w latach pięćdziesiątych XX wieku przez dwóch naukowców, Karla Zieglera z Niemiec i Giulio Natty z Włoch.

Polietylen, podobnie jak inne tworzywa sztuczne, zaczyna się od destylacji paliw węglowodorowych (w tym przypadku etanu) na lżejsze grupy zwane „frakcjami”, z których niektóre są łączone z innymi katalizatorami w celu wytworzenia tworzyw sztucznych (zazwyczaj poprzez polimeryzację lub polikondensację).

Donice białe i czarne designerskie w biurze

Istnieje wiele rodzajów  polietylenu, a każdy z nich nadaje się do innego zestawu zastosowań. Ogólnie rzecz biorąc, polietylen o dużej gęstości (HDPE) jest znacznie bardziej krystaliczny i jest często używany w zupełnie innych okolicznościach niż polietylen o niskiej gęstości (LDPE). Na przykład LDPE jest szeroko stosowane w opakowaniach plastikowych, takie jak torby na zakupy lub folia. Z kolei HDPE ma powszechne zastosowania w budownictwie (na przykład w produkcji rur spustowych). Polietylen o ultrawysokiej masie cząsteczkowej (UHMW) ma bardzo wysokie zastosowania w takich rozwiązaniach, jak urządzenia medyczne i kamizelki kuloodporne.

Jakie cechy ma polietylen?

Teraz, gdy wiemy, do czego służy, przyjrzyjmy się niektórym z kluczowych właściwości polietylenu. PE jest klasyfikowany jako „termoplastyczny” (w przeciwieństwie do „termoutwardzalnego”) na podstawie sposobu, w jaki tworzywo sztuczne reaguje na ciepło. Materiały termoplastyczne przechodzą w stan ciekły w temperaturze topnienia (110-130 stopni Celsjusza odpowiednio w przypadku LDPE i HDPE). Przydatną cechą tworzyw termoplastycznych jest to, że można je podgrzać do temperatury topnienia, schłodzić i ponownie ogrzać bez znaczącej degradacji. Tworzywa termoplastyczne, takie jak polietylen, zamiast się palić, ulegają skropleniu, co pozwala na łatwe formowanie wtryskowe, a następnie poddanie recyklingowi.

Donice nowoczesne z polietylenu PE na tarasie

Natomiast termoutwardzalne tworzywa sztuczne można podgrzać tylko raz (zwykle podczas procesu formowania wtryskowego). Pierwsze nagrzewanie powoduje związanie materiałów termoutwardzalnych (podobnie jak w przypadku dwuskładnikowej żywicy epoksydowej), co powoduje zmianę chemiczną, której nie można cofnąć. Gdybyś próbował podgrzać termoutwardzalny plastik po raz drugi do wysokiej temperatury, spłonąłby. Ta cecha sprawia, że ​​materiały termoutwardzalne są słabymi kandydatami do recyklingu.

Dlaczego polietylen jest tak często używany w produkcji donic?

Polietylen jest niezwykle przydatnym tworzywem towarowym, szczególnie w śród firm zajmujących się projektowaniem i produkcją donic . Ze względu na różnorodność wariantów PE znajduje szerokie zastosowanie w tej gałęzi przemysłu. Może być obrabiany CNC lub formowany próżniowo. Polietylen jest generalnie droższy niż polipropylen, który może być używany w podobnych zastosowaniach.

Donice prostokątne z polietylenu PE w ogródku kawiarnianym

 1. alternative to youtube Odpowiedz

  Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.
  It was truly informative. Your site is very helpful. Thank you for sharing!

 2. gold ira investment mix Odpowiedz

  Your style is really unique compared to other people I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess
  I will just book mark this page.

 3. Roosevelt Odpowiedz

  Spot on with this write-up, I actually think this
  site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks
  for the info!

  Here is my webpage :: www; Roosevelt,

Dodaj komentarz