Wskazówki i porady dotyczące budowy domu pasywnego

0

Czy wiesz, że przeciętny dom jest bardzo nieefektywny, jeśli chodzi o oszczędzanie energii?

budowa domu pasywnego

Większość domów traci energię z powodu mostków termicznych, przecieków powietrza, niewystarczającej izolacji i innych niedoskonałości, które stają się bardzo widoczne w ekstremalnych temperaturach. Ta nieefektywność nęka większość domów w Polsce. Na szczęście świadomość ekologiczna wydaje się być teraz na szczycie. Niektórzy właściciele domów lewitują w kierunku drugiego końca spektrum, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. I tu pojawia się dom pasywny.

Budownictwo pasywne jest tak energooszczędne, jak to tylko możliwe dla człowieka. Jeśli jesteś zainteresowany budową domu pasywnego, oto kilka porad i wskazówek, z których możesz skorzystać podczas procesu budowy.

Obudowa pasywna: zacznij od góry do dołu

Przez górę rozumiemy dach. Jeśli chcesz zbudować dom pasywny, musisz upewnić się, że dach jest całkowicie szczelny. Prosta izolacja z włókna szklanego nie załatwi sprawy.

Tak, nadal będziesz potrzebować całej normalnej izolacji typowej dla dachu, takiej jak podkładki z włókna szklanego na poddaszu. Będziesz także potrzebować dodatkowej warstwy ochrony zewnętrznej, takiej jak izolacja pir, ułożona pod wszystkimi innymi materiałami na zewnątrz dachu.

Dzieje się tak dlatego, że większość ciepła ucieka przez górną część domu. Tak więc posiadanie warstwy izolacji pir pod dachówką betonową lub gontem asfaltowym jest niezbędne.

Wzmocnij swoje okna

Okna to kolejna część domu, z której wycieka niesamowita ilość energii. Jeśli chcesz zbudować dom pasywny, potrzebujesz szkła trzyszybowego. Samo dodanie uszczelnienia i warstwy plastiku na oknach nie wystarczy, aby osiągnąć maksymalną efektywność energetyczną. 

Dzięki potrójnym oknom możesz siedzieć tuż przy oknie w środku zimy, nie marznąc ani nie potrzebując dodatkowej bluzy. 

Konstrukcja ICF

Dom pasywny można zbudować na zwykłym drewnianym szkielecie na fundamencie betonowym. Wykonanie tego wymagałoby jednak tony dodatkowych materiałów izolacyjnych po obu stronach ścian, a także wewnątrz nich. 

Zamiast tego wybierz konstrukcję ICF, która wykorzystuje połączone ze sobą pustaki betonowe pokryte specjalną izolacją. Jest to kompleksowy system fundamentów/ścian bez szczelin powietrznych i przerw w projekcie. 

Konstrukcja ICF jest najbardziej naturalnie hermetycznym sposobem budowy szkieletu budynku. Zasadniczo eliminuje również mostki termiczne. 

Oprócz tego, że jest znacznie lepszy dla środowiska i mniej marnotrawny, właściwie zaprojektowany dom pasywny prawie wyeliminuje koszty ogrzewania/chłodzenia. Do ogrzania domu pasywnego potrzeba bardzo mało ciepła. W ten sposób może być nie ogrzewany przez wiele godzin dzięki wdrożeniu tego projektu. 

Jeśli chcesz uniknąć konieczności korzystania z systemu grzewczego przez cały dzień w okresie zimowym i wywrzeć pozytywny wpływ na ziemię, skorzystanie z tych wskazówek podczas budowy domu pasywnego. Jest jednym z najlepszych rozwiązań, aby to osiągnąć.

W artykułach tego bloga autorzy treści z branży materiałów budowlanych koncentrują się na pomaganiu innym właścicielom domów, wykonawcom i architektom w odkrywaniu materiałów i metod budowy, które oszczędzają pieniądze, poprawiają efektywność energetyczną i zwiększają wartość nieruchomości.

Dodaj komentarz